Tczew – niezwykłe miasto znad Wisły

Tczew jest jednym z tych miast, w którym nudzić się nie można. Położony w odległości zaledwie 30 kilometrów od Gdańska jest nie tylko ważnym węzłem komunikacyjnym, ale i miastem znanym z niezwykłego centrum. To Centrum Wystawienniczo – Regionalne Dolnej Wisły.

Tczew – podstawowe informacje

Tczew jest jednym z najpiękniejszych miast nad Wisłą. To właśnie ta rzeka w dziejach miasta miała największe znaczenie. O przywiązaniu mieszkańców Tczewa do najważniejszej ze wszystkich polskich rzek może świadczyć fakt, że to właśnie na jego obszarze powstało jedyne w Polsce Muzeum Wisły. Założone w 1984 roku mieściło się początkowo w centrum miasta, w zaadoptowanym na potrzeby muzealne budynku poprzemysłowym.

Centrum Wystawienniczo – Regionalne Dolnej Wisły w Tczewiu

W 2007 roku powstało nowe centrum, które dziś znane jest jako Centrum Wystawienniczo – Regionalne Dolnej Wisły. Najważniejszą częścią nowego Centrum jest w dalszym ciągu Muzeum Wisły, będące obecnie oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Inne pomieszczenia udostępniane są licznym stowarzyszeniom oraz organizacjom pozarządowym, które mogą korzystać z wolnej powierzchni wystawowej. Centrum ożyło dzięki licznym wystawom oraz warsztatom prowadzonym w jego murach. Zadbano również o to, by w Centrum nie zabrakło miejsca dla nauki. Liczne seminaria to jedna z najważniejszych form działalności.

W działaniach edukacyjnych najsilniejszy nacisk kładzie się obecnie na promocję wiedzy na temat tradycji oraz kultury Tczewa oraz jego najbliższej okolicy. Wszak Tczew jest najważniejszym miastem mało znanego regionu, jakim jest Kociewie. Dzięki warsztatom i wystawom wzrasta wiedza na temat tego regionu, w wszystko to w pięknym otoczeniu i sympatycznej atmosferze.

Tczew – podsumowanie

Tczew może się pochwalić również atrakcyjną okolicą. Blisko stąd do Gdańska oraz takich zabytków, jak katedra w Pelplinie czy krzyżacka twierdza w Malborku. Z Tczewa można udać się również na wycieczkę do takich miejscowości, jak Gniew czy Kwidzyn. Tamtejsze zamki oraz starówki z pewnością zasługują na uwagę każdego turysty. O tych miejscach i wielu innych ciekawych atrakcjach turystycznych z Pomorza znajdziesz w serwisie https://www.pomorzanie.pl.