Czy e-booki to lepsze rozwiązanie od książek papierowych?

cropped view of woman reading ebook at home

Wiele osób nie jest w stanie przekonać się do czytania książek na czytnikach albo na innego rodzaju ekranie, ale są i tacy ludzi, którzy uważają, że e-booki to znacznie wygodniejsze i oszczędniejsze rozwiązanie. Ciężko przyznać, która ze stron ma rację, ale na pewno zrezygnowanie z książek papierowych na rzecz tych elektronicznych niesie za sobą dużo plusów dla nas, jak i dla naszego środowiska.

Jeśli tylko masz taką możliwość, koniecznie sprawdź, czy czytniki e-book nie są dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Być może dzięki nim będziesz szybciej czytać książki, nawet te grube i napisane w trudny do przebrnięcia sposób albo twoje oczy będą się mniej męczyły. Wiele osób narzeka właśnie na te elementy, ale porządne czynniki powinny być wykonane tak, aby jak najmniej niszczyć i męczyć oczy w trakcie korzystania z nich. Często mogą one wypaść na tym polu lepiej niż książki papierowe z białymi kartkami czy takie zapisane drobnym maczkiem. Na czytniku możemy spokojnie regulować rozmiar czytanych liter.

Książek elektronicznych nie posiadamy fizycznie, co dla wielu osób z pewnością będzie minusem, ale jednak daje nam to znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim możemy mieć kilka książek przy sobie na raz, bez konieczności noszenia ze sobą dodatkowej torby na nie. Ważą tylko tyle, co urządzenie, na którym je trzymamy, a to często dużo mniej, niż typowa książka o trzystu stronach. Do tego nasz telefon czy nawet czytnik bez problemu zmieści się w naszej torebce, czego często nie można powiedzieć o większych formatów czy grubszych pozycjach, które często możemy czytać tylko w domu przez ich wagę i wymiary.

Największym plusem książek elektronicznych jest ich cena. Są one często znacznie tańsze od książek papierowych. Wynika to z kilku czynników, ale głównym jest oczywiście oszczędzanie na papierze, co nie tylko pozwala nam zachować kilka złotych w portfelu, ale do tego nie wymaga poświęcania kolejnych drzew i energii na zadrukowywanie papieru. Dzięki temu spokojnie możemy powiedzieć, że e-booki to ekologiczne rozwiązanie, które pomaga nam dbać o środowisko, a do tego do go nie zaśmieca, jeśli kiedyś zdecydujemy się wyrzucić książkę z naszej kolekcji, bo na przykład nam się podarła.

1 thought on “Czy e-booki to lepsze rozwiązanie od książek papierowych?

  1. Zależy jak kto lubi. Zakładając, że czyta się bardzo dużo książek, wygodniej jest czytać w formie e-booków, żeby nie szukać każdej książki w sklepie, czy bibliotece.

Comments are closed.